Sedar ERTAŞ

Ana Sayfa / Ekibimiz
sedar-ertas-foto-2

Uzm. Klinik Psikolog / Psikoterapist

Eğitim: Psikoloji eğitimini Hacettepe Üniversitesi’nde tamamlayan Sedar ERTAŞ yine Hacettepe Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisans-Uzmanlık eğitimini tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog ünvanını almıştır.

Uzmanlık Alanları: Bireysel Psikoterapi, Çift Terapisi, Cinsel Terapi, Sporda Performans Geliştirme, Kurumsal Psikolojik Hizmetler 

Terapi Eğitimi / Yaklaşımı: Bilişsel - Davranışçı Terapi, Cinsel Terapi, Psikolojik Travma, EMDR I - II, Çözüm Odaklı Terapi, Gestalt Terapi Temel Düzey, Oyun Terapisi. Ayrıca iki yıldan uzun süredir dinamik yönelimli psikoterapiden geçmektedir. 

Çalışma Alanlarından Bazıları : Bilişsel – Davranışçı Terapiler, Travma ve Cinsel Terapiler dışında aldığı bazı eğitim başlıkları ise şöyledir: Endüstri-Örgüt Psikolojisi ( kurumsal psikoloji) :  Psytech İnternational çözüm ortaklığı ile 15FQ+ kişilik envanteri. Motivasyonel teknikler, reklamcılık ve psikolojinin reklamcılık sektöründe kullanımı, iş insanlarına yönelik sorun çözme, çözüm odaklı yöntemler. Mikro ve Makro Yüz-Beden Dili ( Ekman Group: Emotional İntelligence Academy ) 

Kişilik Testleri (MMPI) , Stratejik Aile Terapisi, Madde ve Alkol Bağımlılığı ve Müdahalesi Eğitimi, Nöropsikolojik Testler (Benton Görsel Bellek Testi, Bender Gestalt Motor Algı Testi, Sayı Dizileri Testi) Çocuklar İçin Zeka Testi (WISC-R). Spor Psikolojisi ; Performans Geliştirme  (Sporcu, Sanatçı, Bireysel ) özellikle spor ve performans psikolojisi , edebiyat ve psikoloji, bilişsel psikoloji. 

İş Deneyimi;

* Madalyon Psikiyatri Merkezi ( Ankara )

* Bilkent Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Gelişim Merkezi (Ankara)

* İstanbul Gülhane Tıp Akademisi ( askerlik hizmeti süresince )

* Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi

* Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi (İzmir)

* İnsan ve Zihin Psikoloji Enstitüsü ( kurucu / İzmir)

Araştırma ve Yayınlar;

2005 yılında yaptığı Klinik Olmayan Örneklemde Düşünce-Eylem Karmaşası, Obsesif-Kompulsif Eğilimler ve Stres İlişkisi adlı yayınlanmamış yüksek lisans çalışması ile Türk Psikologlar Derneği- Genç Psikologlar Araştırma Ödülleri – İkincilik Ödülünü almıştır.

Test-Retest Reliability and Construct Validity Of The Helplessness Hopelessness And Haplessness Scale In Patient With Anxiety Disorders adlı makalesi Psychological Reports’da yayınlanmış (2011, 108, 2, 673-674 ) ve Anksiyete Bozukluklarında Ölüm Kaygısının Rolü adlı çalışmasını ODTÜ’de IV. Lisansüstü Psikoloji Öğrencileri Kongresinde sunmuştur.

Anksiyete Bozukluklarında EMDR Terapisinin Kullanımı ve Cinsel İşlev Bozukluklarında Bağlanma Stilleri üzerine iki çalışması da devam etmektedir.

Verdiği Eğitim, Sunum ve Seminerlerden Örnekler;

*İzmir Aile Danışma Merkezleri Derneği: Sertifikalı Aile Danışma Eğitimleri; Cinsel İşlev Bozuklukları (İzmir- 2011-2012 arasında dört eğitim )

* İzmir SEV ve Amerikan Koleji : çocuklara mahremiyet eğitimi ve cinsel eğitim

*FİDE Okulları Çocuklara Mahremiyet / Bedeni Koruma ve Cinsel Eğitim

*Travma ve Travmanın Fizyolojisi Eğitimi ( İzmir-2011: İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde çalışan 90 psikoloğa toplam 3 eğitim)

*Travmatik Yaşantılar ve Etkileri ( Manisa/Soma )

* Konsantrasyon ve Çalışma Becerileri /Etkili Zaman Yönetimi (Bilkent Üniversitesi)

*Stresle Başa Çıkma, Etkili İletişim Seminerleri, Beden Dili (Ankara,İzmir).

*Eğitim ve Sağlık Kurumlarına Birçok kez; Çocukluk-Ergenlik, Aile-İlişki Sorunları,

*Kurum İçi İletişim, Çatışma Çözümleme; Performans Arttırma, Yönetici Destek Eğitimleri.

Üyesi Olduğu Dernek Ve Komisyonlar;

Türk Psikologlar Derneği ( iki yıl İzmir şube yönetim kurulu üyesi)  ; TPD Travma Komisyonu, APHB (Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği ve EMDR Türkiye Derneği.

Edebiyat, Spor, Spor Psikolojisi, Tüplü Dalış gibi ilgi alanları olan Uzm. Klinik Psikolog Sedar ERTAŞ evli ve Toprak Boran vede  Can Ilgaz adlarında iki çocuk babasıdır.

Profesyonel Özgeçmiş

Psikolojik sorunların ele alınmasında duygu, düşünce ve davranışların farkına varmayı ve de kontrol edebilmeyi hedefleyen psikoterapi yaklaşımlarından Bilişsel-Davranışçı Terapi eğitimini Hacettepe Üniversitesi’nde iki yıl süresince süpervizyonlu danışan görerek tamamlamış ve mezuniyet sonrası travma psikolojisi ve travmaya müdahale eğitimleri ile cinsel sorunların çözümlenmesi üzerine yoğunlaşmıştır.

Travmatik yaşantılar, Panik Atak, Takıntılar, Fobiler gibi anksiyete bozuklukları, suçluluk, kızgınlık, depresyon, korkular ve yas gibi semptomları ortadan kaldırmak ve Performans Bloklarının Çalışılması için kullanılan kısa süreli ve etkili bir terapi yöntemi olan EMDR üzerine 1. düzey ve 2. düzey eğitimlerini ve de süpervizyonlarını tamamlamıştır. Aynı dönemde Türk Psikologlar Derneği ve üyesi olduğu APHB (Afetlerde Psikososyal Hizmetler Bİrliği) bünyesinde de travma ve travmaya müdahale eğitimlerini almıştır. 

Vajinismus, kadın ve erkeklerde cinsel isteksizlik, orgazm sorunları, erken boşalma, sertleşme sorunları, performans kaygısı gibi cinsel sorunların danışmanlığı ve terapisi hakkında uzun süreli bir eğitim süreci olan Cinsel Terapi eğitimlerini ve süpervizyonlarını tamamlayarak Cinsel Terapist Ünvanını almıştır.